Wybieramy diody LED

Posted on 24/06/2017 7:29am

Moda na nowe żarówki rośnie. Chcemy zmniejszać ciągle opłaty za energię i próbujemy nowoczesnych rozwiązań. LED to stosunkowo najnowsza droga do oszczędności, a zyskała błyskawicznie popularność. Dopiero zamieniliśmy zwykłe żarówki na oszczędne, a już weszło nowe, lepsze rozwiązanie. Obecnie telewizory kupujemy dostępne w tej technologii. Czy LED może okazać najlepszy?
EnergooszczędnieŻarówki oszczędne zmniejszyły rachunki za energię w dużej części, a kolejną oszczędność łatwo wprowadzić przede wszystkim przy pomocy technologii LED. Diody mają zalety, bo nie potrzebują nadmiernie energii przy wyłączaniu. Mogą działać szczególnie długo, a gdy ich moc osłabia, możemy to zanotować – nie gasną gwałtownie, a etapowo ciemnieją. Zwyczajna żarówka zużywa w ciągu godziny 60 W, a LED 3W. Problemem okazuje się cena, ale inwestycja błyskawicznie się zwróci w pomieszczeniach, gdzie zazwyczaj wymagamy sztucznego światła - przejrzyj kompletną ofertę na tej stronie. Kolejny dylemat to, jak znaleźć się w nowej technologii, bo co określa G4 LED?

Końcówki i moc

Zaczynając przygodę z nowoczesnym systemem oświetlenia, niełatwo wybrać dobrą moc żarówki i dobrą końcówkę. Mały gwint to LED E14, z kolei duży to świetlówki LED E27, jednak są jeszcze bardziej skomplikowane znaczenie, w których można na początku się pogubić. Uchwyt bagnetowy w lampach podłączanych do gniazdka to gu10 LED.

Należy jeszcze dopasować odpowiednią moc i barwę światła. Zimne światło to 5000-5500 Kelwinów – może być raczej trudne do zniesienia, jednak za to rzeczywiście funkcjonalne. Tam, też jest oświetlenie sztuczne oraz dzienne, najlepiej wybrać rodzaj neutralny, a więc z przedziału 4000-4500 K. Natomiast w sypialni, czyli w miejscu, gdzie odpoczywamy koniecznie wybierzmy ciepłe światło, a więc 3000-3500 K.

Kąt świecenia też jest bardzo istotny – inne żarówki LED wybieramy do światła punktowego, a inne, jeśli mamy tylko wymienić normalną żarówkę w głównej lampie sufitowej (zobacz fakty). Duże skupienie to dużo mniejszy zasięg, ale jednak mocne światło. Szerszy kąt oświetlenia można wybrać do centralnej lampy, która ma oświetlić cały pokój. Wąski kąt nadaje się do lamp, oświetlające najważniejszy punkt.

Tags: LED, diody, oświetlenie, światło, oszczędność