Winnice w Polsce – rozkwit nowego rynku

Posted on 29/08/2018 6:15pm

Kiedy myślimy o wytwarzaniu wina, do głowy przychodzą nam takie państwa, jak Francja, Hiszpania, czy Portugalia. Jednakowoż w Polsce z każdym rokiem jest coraz więcej winnic, oferujących wyborne, krajowe trunki. Nie jest to łatwy biznes, zwłaszcza, iż Polacy piją najmniejsze ilości wina w całej Europie, lecz warto bliżej zapoznać się z tym tematem i – wzorując się na innych krajach Europy – zająć się enoturystyką.

winogrono
Należy zaznaczyć, iż winnice w Polsce są nadal w fazie rozwoju. Ten biznes potrzebuje sporych nakładów finansowych, ale ponad wszystko – mnóstwa lat, zanim otrzyma się zaplanowany efekt i zacznie się wytwarzać wino. Warunki klimatyczne Polski powodują, że prowadzenie winnicy wcale nie jest proste, a doświadczenia dotychczasowych producentów dowodzą, że najlepiej sprawdzają się nieduże winnice. Najwięcej winnic koncentruje się w obrębie Podkarpacia, sporo odkryjemy ich również w dolinie Wisły. Coraz więcej winnic umożliwia enoturystykę, czyli możliwość zwiedzenia winnicy (powołaj się na nas), odpoczynku w jej otoczeniu, wzięcia udziału w warsztatach, czy degustacjach. Na miejscu można także zaopatrzyć się bezpośrednio u producenta w wyjątkowe wino.http://www.winnicadwiegranice.pl/
Author: Winnica Dwie Granice
Source: http://www.winnicadwiegranice.pl/
Winnice w Polsce przeżywają teraz swój rozkwit, którego wyniki będzie można zauważyć za kilka lat. Już w tej chwili najlepsze polskie wina można znaleźć w wyspecjalizowanych sklepach i w dobrych restauracjach. Na nieszczęście, uwarunkowania klimatyczne, utrudnienia biurokratyczne i znaczny koszt utrzymania winnic sprawiają, że polskie wina nie są zbyt tanie.

skrzynka wina
Author: Nicole Rugman
Source: http://www.flickr.com
Warto jednak raz na jakiś czas pozwolić sobie na odrobinę luksusu i zakupić butelkę polskiego wina, gdyż światowi specjaliści określają nasz polski alkohol jako wyjątkowo wyśmienity. Jeśli chcemy zapoznać się z ofertą polskich winnic, warto udać się na organizowane w każdym roku targi winiarstwa – spotkamy tam większość polskich wytwórców wina, będziemy mogli zapoznać się z ofertą oraz degustować najlepsze polskie wina. Innym sposobem na zdobycie informacji o ulokowaniu winnic i o produkowanych przez nie alkoholach można wyszukać w wyszukiwarce internetowej. W sieci znajdziemy dużo portali poświęconych tematyce polskiego winiarstwa oraz opisy wybranych winnic.

Tags: Europa, wino, restauracje, producenci, butelka