W jaki sposób elegancko wyposażyć jadalnię?

Posted on 03/03/2020 8:22am

Jadalnia (oprócz pomieszczenia kuchennego) jest jednym z bardzo ważnych pomieszczeń w domu. Dawniej pełniła funkcje jedynie reprezentacyjne, ucztowało się w sali jadalnej w święta bądź w trakcie uroczystości familijnych. Kuchnia była - jak się to ongiś mówiło - centrum domostwa. Obecnie już takich rozdziałów nie ma. Pomieszczenie jadalne zmieniło swoje funkcje, z pomieszczenia odświętnego na wielozadaniowy pokój częstokroć połączony z kuchnią.
jadalnia
Author: Jon Wow
Source: http://www.flickr.com
Oczywiste więc, iż stół do jadalni zmienił także swoje przeznaczenie z mebla użytkowanego co jakiś czas na mebel powszedniego używania, na którym nie tylko jemy posiłki, z tej przyczyny wybór stołu do jadalni jest bardzo istotny i niełatwy. Nie może on jedynie spełniać zadań estetycznych. Przecie częstokroć przy stole w jadalni wykonujemy różnego rodzaju prace. Wybór stołu do jadalni zależy przede wszystkim od rozmiaru jadalni. Przyjęte jest, że do wymiaru stołu doliczyć należy ok. 60 do 80 centymetrów na strefę potrzebną do poruszania się naokoło stołu w jadalni, tak żeby goście jak też mieszkańcy domu mogli się przemieszczać bez skrępowania, a nie trącali jeden drugiego. Współcześnie nierzadko nie mamy zbyt dużo miejsca do aranżacji. Jednak możemy zakupić model składany. Będzie to kompromis między klasą a komfortem. Rozłożyć tenże stół możemy w czasie większych imprez, natomiast w pozostałym czasie stół do jadalni nie zajmie nam bardzo wiele miejsca.
Dobierając meble dla nas należy wziąć również pod uwagę to, w jakim wieku mamy dzieciaczki a to dlatego, że niektóre współczesne stoły tworzone są z rozmaitych materiałów, m.in. ze szkła, a nawet wzmacniane może się ukruszyć. Do tego jeszcze istnieje fakt mody, która w aranżacji wnętrz modyfikuje się niczym w kalejdoskopie, co sprawia kolejną trudność. No ale należy wziąć pod uwagę również kwestię gustu kupującego jak również wielkość jadalni. Do małych pomieszczeń najbardziej nada się stół o okrągłym kształcie. Tego rodzaju stół do jadalni gwarantuje pomieszczenie przy nim większej liczby gości. Zaś stoły prostokątne czy kwadratowe mają tę zaletę, iż w każdym momencie można podsunąć go pod ścianę. Jeśli idzie o wybór materiału poza stroną estetyczną ma on również duże znaczenie praktyczne. Bez wątpienia szkło jest bardziej bezproblemowe w utrzymaniu od drewna, do pielęgnacji którego powinno się używać specjalistycznych środków. Jeśli chcesz przeczytać więcej na temat stolików do kawy, to kliknij w ten link:Tags: meble, jadalnia, stół