Powszechny
kłopot uczuleń i sposoby na radzenie sobie z nim

Posted on 09/07/2020 7:26am

W dzisiejszych czasach człowiek musi zmagać się z duża liczbą dolegliwości, z których wiele określanych jest jako tak zwane choroby cywilizacyjne. Ich pojawianie się ma bowiem związek przykładowo z degradacją środowiska, jaką można aktualnie odnotować.


Płacz, łzy
Author: LastClick
Source: http://www.freeimages.com
Do bardziej dokuczliwych chorób tego rodzaju bez wątpienia zaliczają się alergie. Częstość występowania rozmaitych uczuleń w ostatnich latach zdecydowanie wzrosła. Widać to zarówno u dzieci, jak i u ludzi dorosłych. Poza tym można także stwierdzić, że z czasem coraz więcej produktów jest możliwymi alergenami. Szczególnymi przypadkami są ludzie, którzy są uczuleni przykładowo na wodę. Najbardziej pospolitymi alergenami są natomiast roztocza kurzu i różnorodne pyłki roślinne. Można z tym walczyć na różne sposoby, jednak stuprocentowo skutecznego leku na alergię póki co nie opracowano.


Alergie pokarmowe

gluten
Author: www.holle.pl
Source: www.holle.pl
Niezwykle specyficznym rodzajem alergii są te, które dotyczą wybranych rodzajów pożywienia. Obecnie wielu ludzi przykładowo ma uczulenie - testy na nietolerancje pokarmową - na gluten, zawierający się w tak powszechnych produktach mających w sobie pszenicę. Osoby posiadające tego rodzaju uczulenie muszą niezwykle uważnie czytać etykiety żywności z wypisanym składem. Generalnie alergie pokarmowe są niekiedy ogromnie męczące, w szczególności jeśli dotyczą elementów bardzo popularnych, lub też bardzo dobrych – jak na przykład czekolada. Do najczęściej występujących reakcji uczuleniowych przy takich dolegliwościach zalicza się swędząca wysypka skórna.


Leki na alergię

leki
Author: Steven Depolo
Source: http://www.flickr.com
W aptece oferowane są różnorodne preparaty na alergię, część z nich sprzedawanych jest tylko na receptę. Więcej informacji - Apteka Zawiszy. Przy każdym podejrzeniu uczulenia należy udać się do specjalistycznej poradni, gdzie wykonuje się testy na określone alergeny. Alergolog zaleci następnie odpowiednią kurację farmakologiczną. Na niektóre alergeny możliwe jest także odczulanie, co wykonuje się poprzez zastrzyki lub specjalne tabletki. Niestety taki zabieg jest długotrwały i kosztowny, ale rezultaty mogą się utrzymywać nawet przez kilka lat. Na większą część uczuleń jednak zapisywane są preparaty o charakterze doraźny,, a więc powstrzymujące objawy spowodowane przez uczulenie.

Tags: żywność, choroba, alergolog, gluten, alergen, pyłek