Oświetlenie - jak je wybrać do kuchni bądź salonu?

Posted on 14/03/2019 6:37am

Oświetlenie jest bardzo ważnym elementem wykończeniowym pomieszczeń. Jego wybór oparty jest często na względach estetycznych. Jednakże aranżację oświetleniową powinniśmy zaprojektować w taki sposób, aby w mieszkaniu móc czuć się komfortowo. Lampy do kuchni są bardzo ważne. Aby pracowało się w niej wygodnie, warto postawić na kilka punktów oświetlenia. Poza główną lampą oświetlającą pomieszczenie, dobrze jest pomyśleć o oświetleniu uzupełniającym, które rozjaśni na przykład blat czy zlewozmywak.


żyrandol
Author: Dmitry Boyarin
Source: http://www.flickr.com
Należy pamiętać, iż główne lampy do kuchni muszą dawać rozproszone światło, tak by nie męczyło wzroku nawet przy dłuższym przebywaniu w pomieszczeniu (lampy do kuchni). Dla efektów ozdobnych, można kupić taśmy z żarówkami LED, które dodadzą klimatu całości aranżacji. Podczas prac w kuchni będziemy przyda się doświetlenie kilku punktów, dlatego oprócz jednego – głównego światła, stawiamy również na to, by najważniejsze miejsca, które wykorzystujemy w czasie codziennych czynności były właściwie oświetlone, gdy tego potrzebujemy.

Ponieważ w kuchni dosyć łatwo o zabrudzenia, najlepiej postawić na elementy, które szybko będzie można przemyć. Nieco inne zadanie czeka nas, gdy wybieramy żyrandol do salonu (Lampy i Lampki). Oferta dostępna na rynku jest bardzo szeroka. Lampy wiszące do salonu muszą tworzyć całość z wnętrzem i nadawać mu niepowtarzalnego charakteru. Bardzo istotne jest to, by żyrandol do salonu był nie jedynie ozdobny, ale także pasował do rozmiarów pomieszczenia. Za duży w małym pomieszczeniu nie tylko będzie męczył oczy, ale przysłoni całość aranżacji salonu.


Lampy wiszące do salonu najlepiej wyglądają w przestronnych pomieszczeniach (lampy wiszące do salonu). Żyrandole wcale nie muszą być bardzo ozdobne. Dla osób ceniących minimalizm, proponuje się na przykład matowe żyrandole produkowane z papieru. Złym krokiem może okazać się zakup oświetlenia przed zaprojektowaniem i wyposażeniem wnętrza. Niezależnie od tego, czy jest to kuchnia czy pokój, oświetlenie powinno być jednym z ostatnim elementów wykończenia, wtedy bowiem mamy pewność jaki typ oświetlenie będzie odpowiedni do umeblowania i jaki da najlepsze światło dla wnętrza zaaranżowanego w danym stylu.

Tags: oświetlenie, żyrandole, elementy