Najważniejsze wiadomości o domofonach, czyli parę wskazówek o tym, w jaki sposób kupić domofon dla siebie.

Posted on 11/09/2022 7:58am

Jednym z ważniejszych sprzętów, jakie wykorzystuje się w domach i mieszkaniach są domofony. Najprostsze wersje kosztują już od kilkudziesięciu złotych, i jest to bardzo niewygórowana kwota jak za wygodę, którą oferuje domofon. Najważniejszą funkcją domofonów będzie komunikowanie się między środkiem obiektu a bramą lub drzwiami wejściowymi. Dzięki temu będzie możliwe sprawdzenie, kto przychodzi w gości, a także zdalne otwarcie drzwi wejściowych lub bramy. Typowy domofon złożony jest z dwóch podstawowych elementów. Pierwszym z nich jest kaseta bramowa, instalowana w drzwiach wejściowych albo bramie. Wyposażona jest ona w mikrofon, głośniki i przycisk łączenia się ze środkiem. Przy domofonach w domach jednorodzinnych będzie to przeważnie jeden przycisk. W budownictwie wielorodzinnym albo biurach domofony będą miały możliwość wyboru numeru z którym chce się skontaktować. Starsze modele miały dla każdego z numerów odpowiedni przycisk. W nowoczesnych konstrukcjach stosuje się wybieranie cyfrowe, po prostu wybiera się na klawiaturze odpowiedni numer i domofon będzie się łączył z odpowiednim mieszkaniem.
mieszkanie - malowidło
Author: You Tube - Tomasz Szafarek
Source: http://www.flickr.com
Drugim elementem domofonów jest słuchawka, umieszczona w środku lokalu. Ona także będzie posiadać głośnik (głośniki zewnętrzne) i mikrofon, ale nie ma przycisku do wyboru, a układ zwalniający zamek. Umożliwia on zdalne otworzenie drzwi wejściowych lub bramy, przez co nie trzeba wychodzić aby wpuścić gościa. Domofony są produkowane w różnych wersjach i odmianach. Proste modele robi się w wersjach analogowych, i takie urządzenia bardzo dobrze się sprawdzają w pojedynczych domach. W blokach mieszkalnych i biurach znacznie praktyczniejsze są wersje cyfrowe, pozwalające na łatwy wybór numeru, pod który się dzwoni.


Coraz bardziej popularne stają się również videodomofony, są one jeszcze wyposażone w kamerę i wyświetlacz, które umożliwiają widzenie tego, co się dzieje przed wejściem. Domofony oferowane są przez liczne firmy, coraz większym zainteresowaniem wśród klientów cieszą się domofony firmy cleverhouse.

Tags: dom, modele, klient, moc