Jak urządzić sklep spożywczy, żeby najlepiej robiło się w nim zakupy? O czym koniecznie należy pamiętać?

Posted on 22/06/2018 4:47am

To rzeczywiście spora sztuka, ażeby odpowiednio urządzić sklep. Nie oznacza to jednakowoż, iż niemożliwym jest, żeby to zrobić - powinniśmy poznać kilka zasad, które są za to odpowiedzialne. Przede wszystkim optymalne rozmieszczenie działów pozwoli pokierować klientem w ten sposób, ażeby szukając codziennych produktów obejrzał jak największą ilość towaru.


sklep spożywczy, market
Author: hi-tlz
Source: http://www.flickr.com
Najlepsza powierzchnia sali sprzedaży powinna wynosić 85-100 metrów kwadratowych, natomiast do tego trzeba jeszcze doliczyć 20 metrów kwadratowych na zaplecze. Ten metraż umożliwia zaopatrzenie sklepu w najbardziej potrzebne produkty oraz strefy sprzedaży. Jednocześnie tego rodzaju metraż zapewnia klientowi wygodę poruszania się po sklepie oraz umożliwi przeprowadzenie błyskawicznych i komfortowych zakupów bez niepotrzebnego przeciskania się między półkami.


Nasz klient będzie więc bardzo zadowolony, jak będzie w stanie zrobić zakupy bez trudności, będzie wiedział, w jakim miejscu są komory chłodnicze , gdzie odnajdzie produkty z konkretnego działu, nie będzie tracił czasu na pytanie i chodzenie po sklepie Powierzchnia każdego działu w takim sklepie powinna być dopasowana do specyfiki klienta, jego przyzwyczajeń i oczekiwań. Istotnym elementem jest bardzo dobre pokierowanie klientem w sklepie. http://tarpom.com.pl/boksy_i_stanowiska_kasowe http://www.tarpom.com.pl/komory_chlodnicze_mroznicze


Możemy to na pewno zrobić poprzez zlokalizowanie różnorodnych działów i grup towarowych w taki sposób, żeby klient szukając codziennych produktów był w stanie obejrzeć jak najwięcej towaru. W czasie tych poszukiwań rośnie szansa na zainteresowanie klienta inną gamą produktów. Powierzchnię sklepu jesteśmy w stanie podzielić na różnorodne rejony wyodrębniane w odniesieniu do stylu życia i zachowania kupujących. Produkty najlepiej jak są grupowane według pokrewieństwa handlowego, to sprawia, że możemy stworzyć tzw. sprzedaż wiązaną.


Klient np. sięgając po płatki śniadaniowe przypomni sobie, aby zakupić mleko. Zrobi to jak będzie ono zlokalizowane w pobliżu. Jeżeli będziemy o tym pamiętać to z pewnością zwiększamy swoje szanse na dobrą sprzedaż. Pamiętajmy więc, że odpowiednie ułożenie elementów, typu boksy kasowe czy lady , podzielenie sklepu na logiczne działy i rozłożenie tak wszystkich produktów, aby łatwo się znajdowało, spowoduje, iż nasza sprzedaż będzie naprawdę bardzo udana.

Tags: sklep, półki, towar, zaplecze