Gdy ktoś z naszych najbliższych choruje na depresję. W jaki sposób go wspierać?

Posted on 23/11/2021 7:41am

Doskonale wiemy, iż leczony katar trwa tydzień, a nieleczony – 7 dni. Zdajemy sobie sprawę z tego, że przeziębienie minie po jakimś czasie. Ból brzucha również minie. Niestety, z depresją nie jest tak samo. Nieleczona mogłaby doprowadzić do tragedii, a jej leczenie trwa często całe życie. Dlatego należy otoczyć chorego opieką.

Author: gωen
Source: http://www.flickr.com
Dużo ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, czym rzeczywiście jest depresja. Bezmyślnie potrafią powiedzieć cierpiącemu na nią, by dali spokój i zrobili coś z sobą. Jak to zrobić, gdy nie ma się siły do funkcjonowania? Trzeba wykazać się wielką wyrozumiałością, cierpliwością a także empatią. Jeżeli zostaniemy odtrąceni, nie poddawajmy się. Wbrew wszystkiemu bądźmy z chorą osobą. Często może zdarzyć się tak, iż nasza pomoc będzie wydawać się niepotrzebna.

Poszukujesz interesujących informacji na omawiany temat? Bardzo dobrze się składa, ponieważ pełny raport posiada dane warte uwagi, które są także bardzo ciekawe.

W jaki sposób ulżyć osobie, która wydaje się być za szybą? Czy to jest możliwe?

Podstawową zasadą jest nie mówienie słów w rodzaju „Będzie dobrze”, „Nie przejmuj się”, „Inni mają gorzej”. To ogromny błąd, jaki może dodatkowo pogorszyć stan rzeczy. Ludzie chorzy są niezwykle wrażliwi na takie wypowiedzi. Szczególne znaczenie ma także ton głosu. Powinniśmy zatem mieć się na baczności. Spróbujmy uruchomić w sobie dodatkowe pokłady empatii i bądźmy cierpliwi. Musimy całkowicie akceptować zachowania chorego. Zaproponujmy króciutki spacer. Leczenie depresji światłem przynosi efekty. Jeśli nasz przyjaciel nie ma na nic ochoty, nie róbmy nic na siłę. Możemy również zakupić urządzenie typu lampa do światłoterapii - lampy do światłoterapii.

Jej używanie od pół godziny do trzech godzin dziennie już po tygodniu może przynieść poprawę stanu chorego. Jeśli nie, należy zacząć farmakologiczne leczenie depresji. Lampa do światłoterapii nie jest wyjątkowa droga. Co więcej możemy zrobić, aby pomóc? Nie zadawajmy zbytecznych pytań. Często pytanie o nieistotne sprawy jest dla osoby chorej szczególnie trudne. Wystrzegajmy się porównań do innych osób. Tolerujmy depresję i niedobry stan zdrowia - więcej o lampach antydepresyjnych.

Author: Vassilis
Source: http://www.flickr.com
Powtarzajmy jednocześnie, iż depresja to stan przejściowy. Nie możemy doprowadzić do sytuacji, gdy nasz bliski uwierzy, że depresja nigdy nie minie.

Obowiązkowo zweryfikuj ofertę u źródła dotyczącą zbioru zbliżonych materiałów. Są one zamieszczone na podobnym serwisie - zobacz je.

Nie dajmy się wpędzić w poczucie żalu, zmęczenia czy zwyczajnej złości. Nasza totalna bezradność może być straszna, jednak musimy nie poddawać się. Nie zatracajmy przy tym siebie. Wygospodarujmy chwilę czasu tylko dla siebie. Gdy chory pokona depresję, zafundujmy sobie krótki wyjazd na urlop.

Tags: depresja, Leczenie, empatia