Dekorujemy okna przy pomocy rolet

Posted on 04/10/2019 8:03am

Okna nie tylko wpuszczają światło do mieszkania, mogą również stanowić przyciągający uwagę element aranżacji wnętrza. W przeszłości przepiękne efekty uzyskiwano poprzez ozdobne kompozycje rozmaitych firan i kotar, aktualnie coraz większą popularnością szczycą się rolety. Dzisiejsze rolety to jednak nie tylko skromne osłony, chroniące przed napływem nadmiernej ilości słońca do mieszkania.

okno dachowe
Author: E. Dronkert
Source: http://www.flickr.com
Wyróżniamy mnóstwo gatunków rolet, a kolory, desenie, materiały oraz struktury dostępne na rynku oszałamiają. Najchętniej wybierane są obecnie rolety rzymskie, które pasują do bodaj każdego wnętrza. Popularne są także rolety bambusowe, natomiast one pasują tylko do nowoczesnych wnętrz w stylu naturalnym. Poza wyborem koloru oraz wzoru na roletach, koniecznie przemyślmy, jakiego rodzaju tkanina będzie dla nas najlepsza: zwiewne rolety przepuszczają sporo światła słonecznego, nadając wnętrzu romantyczny poblask, cięższe i ciemne materiały całkowicie osłonią wnętrze przed słońcem.

Jeżeli posiadamy dom z użytkowym poddaszem, potrzebne będą specjalne rolety do okien dachowych, odznaczające się odmiennym sposobem montażu oraz użytkowania, a także obecnością specjalnej warstwy ochronnej, chroniącej pokój przed nadmiernym nagrzewaniem się – w sezonie letnim jest to bardzo doceniane rozwiązanie. Rynek rolet jest tak rozległy, że z łatwością wybierzemy coś do każdego wnętrza, zwłaszcza od fivaro. Rolety muszą być charakterem i kolorami dopasowane do pokoju, w którym się znajdują.W pomieszczeniach w stylu eleganckim świetnie sprawdzą się masywniejsze, plisowane, bogato zdobione rolety, z kolei we wnętrzach nowoczesnych odpowiednie będą takie, które są zupełnie proste i barwą korespondują z wystrojem pokoju. Jeśli z kolei mamy pokój, umeblowany w stylu prowansalskim, możemy zaznajomić się z roletami płóciennymi, albo takimi, które posiadają delikatny ozdobny ażurowy wzór. Niewątpliwym plusem rolet jest to, iż są bardzo łatwe w montażu oraz dość tanie – dzięki temu co sezon można je wymieniać, wpływając w ten sposób na wygląd całego pomieszczenia. Jedynie rolety do okien dachowych są nieco droższe, jednak w ich przypadku liczy się przede wszystkim kwestia praktyczna, nie dekoracyjna.

Tags: mieszkania, rolety, pomieszczenia, rolety bambusowe