Czemu lepiej korzystać z technologii led? Co taka technologia oferuje lepszego? Czym żarówki led różnią się od tradycyjnych

Posted on 10/08/2019 7:30am

Jedną z bardziej ważnych zalet oświetlenia opartego na diodach led jest ich energooszczędność. Kolejną zaletą jest coś także istotnego, czyli długowieczność. Te dwie zalety z pewnością mają wpływ bezpośrednio na nieduży koszt ich użytkowania. Jednocześnie, niestety żarówki led są trochę bardziej drogie niż standardowe rodzaje. Czy więc ich zastosowanie w oświetleniu domu jest sensowne?


halogeny led
Author: Stephan Ridgway
Source: http://www.flickr.com
Dzisiejsze lampy led są energooszczędnymi zamiennikami zarówno żarówki standardowej, ale lecz również halogeny led. Tak samo jak świetlówki kompaktowe są one też energooszczędnymi źródłami światła, które możemy używać we wszystkich domowych oprawach oświetleniowych. Po prostu należy je wkręcić w miejsce normalnych żarówek. Tę czynność powinniśmy zrobić raz na kilka lat, ponieważ lampy led mają sporą żywotność, wynosi ona aż do 30 tysięcy godzin, co znaczy, że działają 30 razy dłużej niż normalne żarówki.

halogen
Author: brownpau
Source: http://www.flickr.com
Lampy led mogą być używane jako bezpośrednie zmienniki tradycyjnych żarówek w praktycznie każdej oprawie oświetleniowej. Dostępne są też jako energooszczędne zamienniki popularnych żarówek reflektorowych oraz reflektorowych żarówek halogenowych, które są zasilane napięciem sieciowym 230V. Zmiana na tego typu żarówki to bardzo dużo korzyści w zakresie kosztów utrzymania oświetlenia przy zachowaniu utrzymaniu ilościowych oraz jakościowych najważniejszych czynników oświetlenia (przeczytaj dodatkowe informacje). Znaczy to, że powinniśmy wziąć pod uwagę rodzaje światła, jakie tworzą różnorodne typy żarówek. Na początku było tak, iż wprowadzane na rynek żarówki led emitowały dosyć nieprzyjemne światło, dodatkowo o wąskim, skupionym stożku.

Obecnie technologia diod led dość szybko się rozwija, natomiast wytwarzane przez takie lampy światło oferuje bardzo wysoki wskaźnik oddawania barw, co powoduje, iż kolory oświetlanych przedmiotów są prezentowane naturalnie. Jak więc widzimy warto skorzystać z takich, bardziej nowoczesnych lamp led, gdyż gwarantują one większe możliwości, bardziej jakościowe światło i to na bardzo długo (softled.pl/pl/c/Sterowniki-LED/26). Warto z tego korzystać w domu, ale także w pozostałych miejscach, jak w miejscu, gdzie pracujemy. Na pewno odczujemy pozytywną odmianę, przekonamy się, iż zmiana na tego typu halogeny led była na pewno dobra.

Tags: diody, światło, żarówki