Co należy wiedzieć podczas dobierania projektu domu oraz co powinien on zawierać?

Posted on 13/01/2021 7:52am

Każdy, kto planuje wybudowanie domu wie, że jednym z najbardziej istotnych etapów jest wybór właściwego projektu domu. Od niego to zależy jego wygląd oraz to, jakiego rodzaju będą użyte najbardziej istotne materiały, czyli jak dużo będzie kosztowała budowa.


Dobrym wyjściem jest zapoznać się z propozycją biur projektowych i wstępny wybór rodzaju budynku.
To, czy ma posiadać wewnętrzny garaż czy też liczbę pięter bądź podpiwniczenie, ma znaczny wpływ na cenę zarówno samego projektu, jak i na cenę jego konstrukcji. To od niego zależy decyzja o wydaniu pozwolenia na budowę. Wszystkie projekty zawierają podstawowe informacje o budynku, czyli jego powierzchnię całkowitą oraz metraż poszczególnych pomieszczeń. Można by skorzystać z przygotowanego już projektu lub zlecić jego wykonanie na indywidualne zlecenie. W taki sposób można by dokładniej dopasować dom do posiadanej nieruchomości. Jeżeli jednak zdecydujemy się na wybór przygotowanego już projektu, należy zwracać uwagę na to, jakie zmiany mogą zostać ponadto zrobione przez biuro architektoniczne.

Masz chęć poznać inny aspekt tej sprawy? Przeczytaj więcej porad na stronie - one zapewne rzucą nowe światło na omawiany temat.

Dużo z nich oferuje także przygotowanie projektu w tzw. "lustrzanym odbiciu".


wok
Author: Silit
Source: Silit


Każdy projekt domu powinien posiadać projekt konstrukcyjny (m.in. rzut kondygnacji, opis technologiczny, rzut więźby czy też cztery elewacje) oraz projekt budowlany (obliczenia statystyczne, zestawienie stali, rysunki wykonawcze elementów konstrukcyjnych). Ponadto projekt domu powinien także posiadać projekt wewnętrznych instalacji wodno-kanalizacyjnych (m.in.
rysunki techniczne) czy też instalacji gazowej oraz schemat instalacji elektrycznej i odgromowej (m.in. opis techniczny). Ponadto wymagane są materiały dodatkowe (np. zestawienie materiałów budowlanych czy rysunki elementów instalacji).

Tags: dom, budynek, WC