Aparat ortodontyczny – fakty i mity

Posted on 15/01/2020 7:50am

Noszenie aparatu ortodontycznego to nie wyłącznie proste uzębienie, to jednocześnie zdrowie. Wiadomo, iż estetyka jest bardzo ważna, wspaniały uśmiech aż miło go pokazać, jednakowoż niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to właśnie czynnik zdrowotny ma tutaj niemałe znaczenie. Aparat to bowiem skuteczny sposób na czystość zębów, a co skutkuje brakiem próchnicy czy parodontozy. Co jeszcze warto znać o aparacie ortodontycznym?
gabinet dentystyczny
Author: East Midtown
Source: http://www.flickr.com
zdań o zdrowiu

Pozostającw kwestii zdrowia wypada znać, że aparat ortodontyczny to też korzystniejszy stan przyzębia oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Proste zęby to jednakowoż niuans wpływający na zminimalizowanie wad wymowy. Może trudno w to wierzyć, lecz skrzywiony zgryz bardzo przeszkadza w codziennym wysławianiu się. Co więcej, dzięki idealnym zębom bezproblemowo przeżuwamy pokarmy, co oznacza, iż łatwiej trawimy i zabezpieczamy układ pokarmowy.

Dla każdegoCo istotne, aparat na zęby nadaje się dla młodego, jak i wiekowego osobnika. Nie ma w gruncie rzeczy przedziału wiekowego dla skutecznego leczenia ortodontycznego, choć z pewnością pewnie jakieś granice istnieją, gdyż przecież każdy przypadek jest niepowtarzalny. Niemniej, niezły ortodonta przypuszczalnie będzie mógł pomóc dość młodej, jak i starszej osobie. ciekawy jest fakt, iż starsi pacjenci nierzadko powinni zobowiązani poddać się takiemu leczeniu, gdyż jest ono konieczne, aby przystąpić do leczenia protetycznego.

Do wyboru, do koloru

Co do wyboru aparatu tego typu kwestia pozostaje w gestii ortodonty. To on jest znawcą i wie najlepiej, jakie rozwiązanie będzie najlepsze. Do wyboru są aparaty stałe i ruchome. Ten pierwszy to, jak sama nazwa wskazuje przytwierdzony jest na cały okres leczenia. Natomiast aparat ruchomy to zdejmowany typ, który pacjent ma sposobność zdejmowania. Najczęściej ortodonta koordynuje, kiedy można, kiedy trzeba zdejmować, a kiedy nie, bo właśnie często pacjenci z aparatem ruchomym albo sobie, mówiąc kolokwialnie „odpuszczają”, albo zapominają jego zakładać.

dentysta
Author: Britt Reints
Source: http://www.flickr.com
A czy to boli?

dużo się także opowiada o bólu, który czyni aparat. temat wygląda tak, że faktycznie pojawiają się bolesne sytuacje, lecz zanikają one w pierwszych tygodniach. z drugiej strony, nie jest to rodzaj bólu, który wymusza od nas wzięcia leków przeciwbólowych. Bez obaw więc, nie jest to straszne.

Jak znaleźć dobrego ortodontę?

Najlepiej popytać znajomych czy mieli do czynienia z takim fachowcem. Mogą oni polecić kogoś sprawdzonego. Innym sposobem jest wyszukiwarka internetowa, w którą w zależności, gdzie mieszkamy wstukujemy, przykładowo ortodonta Wrocław i otrzymujemy pełną listę specjalistów – do wyboru, do koloru. naturalnie warto także poszukać po różnych forach internetowych, czasami można się z nich dowiedzieć paru istotnych rzeczy o konkretnym ortodoncie.

Tags: aparat, zęby, Pacjent, Leczenie